Župnijska cerkev sv. Florijana
Župnijska cerkev svetega Florjana stoji pod hribom Onger, v starem delu Trzina, imenovanim Pod Strano, na križišču nekdanjih glavnih cest, ki vodita proti gradu Jablje ter proti Loki, Mengšu in Grobljam.
Postavljena je bila sredi 14. stoletja in doživela več predelav. Prvič so jo omenili v nekem seznamu s cerkvenimi dragocenostmi leta 1526. Valvasor jo omenja le kot podružnico mengeške župnije. Leta 1902 je dobila prvega stalnega duhovnika (duhovnija), a le do leta 1938. Od 1. januarja 1974 je samostojna župnija.
V cerkvi so dela nekaterih najpomembnejših slovenskih umetnikov. Med cerkvenimi umetninami tako lahko najdemo dela iz znamenite ljubljanske kiparske delavnice, dela Franca Jelovška, Leopolda Layerja, Matija Koželja, obeh Matij Bradaškov (mlajšega in starejšega) in tudi Jožeta Plečnika.
Franc Jelovšek je naslikal oltarno sliko v kapeli svetega Frančiška in oltarne antipendije, Jože Plečnik pa je s svojo šolo prestavil kip Matere Božje v kapelo svetega Frančiška in uredil misijonski križ. Liturgijo še danes sooblikujejo orgle Ivana Milavca iz začetka 20. stoletja.
Cerkev Svetega Florijana je vključena v trzinsko turistično pot.